Güncel Haberler

Savcılık, Trump’ın dokunulmazlık talebinin reddini istedi: ‘Kimse hukuktan üstün değildir’

Trump, ABD’yi dolandırmak için komplo kurmak, vatandaşları oy kullanma haklarından mahrum etmek ve resmi bir işlemi engellemek de dahil olmak üzere dört suçlamayla karşı karşıya. En ciddi suçlama en fazla 20 yıl hapis cezası gerektiriyor

REKLAM

ABD’de özel yetkili savcılık, eski Başkan Donald Trump’ın, hakkında açılan “seçim komplosu” davasının, söz konusu suçlama kendisinin Beyaz Saray’da görevde bulunduğu dönemi kapsadığı ve bu yüzden dokunulmazlığa sahip olduğu gerekçesiyle düşürülmesi gerektiği talebiyle yapılan başvurunun reddedilmesini istedi.

Özel Yetkili Savcı Jak Smith’in ekibi tarafından kaleme alınan ve davaya bakan yargıca gönderilen 54 sayfalık mütalaada, “Bu ülkede hiç kimse, hatta başkan bile hukukun üstünde değildir.” denildi.

Mütalaada, davaya bakması için tayip edilen Bölge Yargıcı Tanya Chutkan’ın Trump’ın avukatlarının başvurusunu reddetmesi istendi. Chutkan, eski başkanlardan Barack Obama tarafından atanmış bir isim.

Özel yetkili savcılığın savunmasında Trump için,“330 milyondan fazla ABD vatandaşı gibi o da federal ceza kanunlarına tabidir” denilerek, “Hiçbir mahkeme eski başkanlar için mutlak cezai dokunulmazlığın varlığını gündeme getirmedi. Bu yüzünden sanığın sınırsız dokunulmazlığa sahip olduğu teorisi şaşkınlık verici.” ifadesi kullanıldı.

Trump’a yönelik ağır suçlamalar yöneten özel yetkili savcılık, “Bu, bir aile üyesi için kazançlı bir devlet ihalesi karşılığında rüşvet kabul eden bir başkana veya nükleer sırları yabancı bir düşmana satan bir başkana cezai kovuşturmaya karşı mutlak dokunulmazlık sağlayacak” diyerek başvurunun reddedilmesini istedi.

2024 yılında düzenlenecek başkanlık seçiminin en güçlü adaylarından Trump’ın bu davayla ilgili duruşmaları gelecek yıl mart ayında başlayacak.

Trump neyle suçlanıyor?

Trump, Demokrat Joe Biden’ın kazandığı 2020 seçimlerinin sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişiminde bulunmak ve bu hedefe ulaşmak için “komplo” düzenlemekle suçlanıyor.

Trump’ın avukatları iki hafta önce mahkemeye yaptıkları başvuruda, müvekkilelerinin suçlamanın yöneltildiği dönemde “dokunulmazlık zırhına” sahip olduğu gerekçesiyle davanın düşürülmesi talebinde bulunmuştu.

Trump suçsuz olduğunu iddia ediyor

Trump daha önce 4 Ağustos’ta mahkemeye bu suçlamayla ilgili verdiği ilk ifadede suçsuz olduğunu iddia etmişti.

45 sayfalık ilk savcılık iddianamesinde Smith, Trump ve destekçilerini seçimlere hile karıştırıldığı iddialarını yaymak, eyalet ve federal yetkililere sonuçları değiştirmeleri için baskı yapmak ve Biden’dan oy koparmak için sahte seçmen listeleri oluşturmakla suçladı.

Özel yetkili savcılığın hazırladığı 45 sayfalık ilk iddianamede ayrıca Trump’ın, “2020 Başkanlık Seçimini kaybetmesine rağmen iktidarda kalmaya kararlı olduğu” eski Başkan’ın “seçim sonuçlarıyla ilgili yalanlar yaydığı” ve “bu yalanların Kongre baskınını körüklediği” ifadeleri yer alıyor.

Bu davada hangi suçlarla itham ediliyor?

77 yaşındaki Trump, ABD’yi dolandırmak için komplo kurmak, vatandaşları oy kullanma haklarından mahrum etmek ve resmi bir işlemi engellemek de dahil olmak üzere dört suçlamayla karşı karşıya. En ciddi suçlama en fazla 20 yıl hapis cezası gerektiriyor.

Trump hakkında açılan diğer davalar neler?

İkisi federal, biri eyalet düzeyinde olmak üzere üç davada yargılanacak olan Trump, toplam 78 suçlamayla karşı karşıya.

Hakkındaki ilk iddianame Mart 2023’te Manhattan Bölge Savcısı tarafından duyurulan Trump’a, 2016 başkanlık seçimleri döneminde yetişkin filmleri yıldızı Stormy Daniels’e 130 bin dolarlık “sus payı” ödemesiyle ilgili Seçim Kampanyası Yasası ihlali ve bu ödeme kapsamında iş yeri kayıtlarında sahtekarlık yapmakla ilgili New York eyalet yasalarını ihlalden 34 suçlama yöneltilmişti. Bu davada yargılama 25 Mart 2024’te başlayacak.

Trump aleyhinde Haziran 2023’te duyurulan ikinci iddianame, Beyaz Saray’daki görevinden ayrılırken “gizli belgeleri” yanında götürdüğü ve bununla ilgili federal incelemeleri engellediğiyle ilgili 40 suçlama içeriyor. Bu davadaki yargılama da Mayıs 2024’te başlayacak.

Son olarak Trump’a 1 Ağustos 2023’te 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişimi iddiasıyla 4 suçlama yöneltildi.

Bunların yanı sıra Georgia’da bir savcının 2020’de eyaletteki seçim sonuçlarına müdahale etmeye teşebbüs iddiasıyla ilgili yürüttüğü soruşturma çerçevesinde Trump aleyhinde olası dördüncü iddianamenin yakın zamanda duyurulması ihtimali de gündemde.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking